Guide: Lokale udbydere af mobilt bredbånd i udlandet

Vi har samlet en omfattende liste af udenlandske, lokale udbydere af mobilt bredbånd, som tilbyder PAYG (pay-as-you-go), eller det vi i Danmark kender som Tank op mobilt bredbånd.
Det kan være rigtig dyrt, at benytte sin egen telefon eller mobilt bredbånd, når man skal rejse udenlands. Her er lokale alternativer ofte Der findes både traditionelle teleselskaber og lavpris udbydere – hos nogle fungerer det med USB stick, hos andre kun med SIM-kort. Det kan du læse mere om under det enkelte selskab.
Listen er ordnet alfabetisk, så links til mobilt internet i Østrig står til sidst.
Tip! Hvis sproget driller dig på de udenlandske sider, kan du indsætte webadressen i Google Translate, så kan du klikke rundt med dansk oversættelse. Det fungerer ikke perfekt, men fint til at få et overblik.
England – mobilt bredbånd PAYG udbydere
Frankrig – mobilt bredbånd PAYG udbydere
Lavpris
Auchan
Grækenland – mobilt bredbånd PAYG udbydere
Lavpris
Wind
Det er anbefales at medbringe en oplåst USB stick og bare købe Tank mobilbredbånd kort fra den lokale kiosk. Du skal stadig hente “Wind ADSM Connection Manager” fra deres site, men det er gratis. Denne mulighed er sandsynligvis den billigste vej for en budgetbevidst rejsende.
Irland – mobilt bredbånd PAYG udbydere
Italien – mobilt bredbånd PAYG udbydere
Schweiz – mobilt bredbånd PAYG udbydere
Spanien – mobilt bredbånd PAYG udbydere
Lavpris
MásMovil
Yoigo
Simyo
Sverige – mobilt bredbånd PAYG udbydere
Lavpris
Halebob
Tyskland – mobilt bredbånd PAYG udbydere
Lavpris
Aldi
Fonic – kan købes i Lidl og bruger O2′s netværk
Penny Mobile – kan købes i Penny Markt. T-mobiles netværk
Simply Data
Ungarn – mobilt bredbånd PAYG udbydere
USA – mobilt bredbånd PAYG udbydere
Verizon – udmærket information
AT&T – ret dårligt informationsniveau
Lavpris
Virgin
Cricket
Østrig – mobilt bredbånd PAYG udbydere
Lavpris
Yesss!
Bemærk!
Denne liste er ikke fuldkommen, men er TJEKs bedste bud på leverandører, der kan opfylde et fleksibelt behov om mobilt bredbånd hos os rejsende. Vi har kun prøvet ganske få af de produkter, der udbydes, men vi har læst mange blogs, anmeldelser, rejsebeskrivelser etc. for at kunne hjælpe dig på vej.
God rejse.
Hvordan kan det være at Skyline ikke er med på jeres side??
Hej Nina,
Styrken ved Net-1 er, at de dækker mange steder, hvor andre udbydere af mobilt bredbånd ikke dækker. Svagheden er, at hastigheden er lav. Vi har benyttet Net-1 i et skovområde nær Skånes Fagerhult, men skiftede til 3, der faktisk har fin dækning mange steder Sverige. Det koster ikke ekstra at benytte 3 i Sverige, hvis man har et dansk abonnement.
Læs mere om priser på 3 mobilt bredbånd.
PS. links til de svenske udbydere herover er rettet til. Tak for info.
Vh, Matthias
TJEK mobilt bredbånd
Linkene tlil lokale udbydere i Sverige af mobilt bredbånd fungerer ikke.
Pt. har jeg net-1, bredbånd, der dækker både sverige og dk. Jeg bruger det kun i sverige, men føler egentlig ikke, at det fungerer særligt godt, selvom jeg har 5GB pr. måned. Er det noget, I har hørt om fra andre?
Vh. Nina